Autor referatu: CzarnaLilith

Data: 19.01.2008

 

Źródła: http://www.archiwum.gildia.pl/teksty/grzybniak/swieta/sierpien

http://aniandemu.ws2ws.info/readarticle.php?article_id=106

http://www.klan.co.pl/ewa/weblog/352.html

 

 

Ważniejsze święta japońskie - charakterystyka

 

Charakter wszystkich festynów jest wybitnie sakralny (shintoistyczny lub buddyjski), co przypomina nieco nasze odpusty (nastrój gwarnego festynu z procesją, okazjonalnym jarmarkiem różności i sprzedażą dewocjonaliów wyłącznie itp.). Jako że tradycyjny kalendarz japoński oparty był na roku księżycowym, do dziś terminy poszczególnych świąt wyliczane są zgodnie z nim, co nie pokrywa się z przyjętym na Zachodzie kalendarzem słonecznym (pomimo oficjalnego zniesienia w Japonii kalendarza lunarnego w 1872r.).

 

Typowy festyn japoński trwa 3 dni, gdzie pierwszy dzień (yoi - przygotowanie) poświęcony jest zaproszeniu określonego bóstwa, aby zechciało patronować całej uroczystości. Przygotowuje się dla niego specjalne miejsce, którym jest pomniejszony model chramu (omikoshi), uroczyście obnoszony po mieście przez młodszych uczestników festynu, ubranych w tradycyjne okrycia. Drugi dzień jest kulmincją uroczystości (hon-matsuri), której główny punkt programu stanowi wielogodzinna procesja. Trzeci, ostatni dzień (miokuri) przeznaczony jest na uroczyste odprowadzenie bóstwa do jego niebiańskiej siedziby. Spotyka się też festyny odbiegające od tego schematu, np. te największe, trwajace 5 dni lub też odwrotnie - jednodniowe, lokalne...

 

01.01  - GANJITSU - Nowy Rok

 

 

Według tradycji, domy powinny być wysprzątane przed nadejściem Nowego Roku. Przed pierwszym dniem Nowego Roku przygotowywane jest specjalne jedzenie (osechi ryori), aby wszyscy mogli spędzić ten czas razem. Potrawy te składają się z smażonej ryby, kiełków soi oraz sunomono, tj. plasterków warzyw i owoców morza i podawane są w specjalnie do tego celu wykonanych pudełkach. W noc sylwestrową dzwony w świątyniach buddyjskich biją 108 razy Pierwszego stycznia od świtu ludzie udają się do świątyń, by modlić się o zdrowie i szczęśliwy rok. Ten "rytuał" zwany jest hatsu-mode i jest jednym z najważniejszych w ciągu roku. Spotykając znajomych życzą sobie Szczęśliwego Nowego Roku słowami Akemashite omedeto gozaimasu!. Dzieci w dzień Nowego Roku wypełniają czas tradycyjnymi zabawami, takimi jak: puszczanie latawców - koma, tradycyjna gra karciana - iroha karuta, graniu w babingtona drewnianymi rakietkami - hanetsuki, czy zabawie- fuku warai, polegającej na rysowaniu poszczególnych części twarzy przez uczestników z przepaskami na oczach uniemożliwiającymi podglądanie. Każde dziecko do 20 roku życia otrzymuje tez od rodziców, krewnych i znajomych, którzy odwiedzą ich dom tzw. - otoshidama, czyli koperty z gotówką (czym starsze dziecko tym więcej pieniędzy otrzymuje). Zwyczajowo wszyscy obdarowują się kartkami noworocznymi - nenganjo. Szkoły są zamknięte przez okres 2 tygodni. Pracownicy w prawie wszystkich firmach mają wolne od 30 Grudnia do 3 stycznia.

 

13.01 - SEIJIN NO HI - Dzień Dorosłych (inaczej Święto Maturzystów)


Święto to zostało utworzone w 1948 roku, jednak jest kontynuacją starych tradycji ("gempuku" i "mogi"). Dwadzieścia lat, jako wiek, w którym osiąga się pełnoletność obowiązuje od 1876 roku. W tym dniu mężczyżni zazwyczaj ubierają garnitur, zaś kobiety tradycyjne kimona zwane - furisode, które są prawdziwymi dziełami sztuki, w odróżnieniu od kimon noszonych na inne okazje. Kimona kobiet niezamężnych wyróżniają się tym, iż mają dłuższe rękawy. To święto jest obchodzone w większości miejsc w Japonii. Wcześniej święto to było obchodzone 15 stycznia, ale od 2000 roku zostało przesunięte na drugi poniedziałek stycznia, tak więc nie ma jednoznacznej daty, którą można by przypisać temu wydarzeniu Tego dnia, młodzi ludzie, którzy w danym roku kończą dwadzieścia lat są uznawani za dorosłych, otrzymują prawo głosowania, mogą palić oraz pić alkohol, ale muszą także zachowywać się jak dorośli.

 

03.02 - SETSUBUN - Koniec Zimy


W tym dniu, uważanym za przełom pór roku, najbardziej widocznym zwyczajem jest rzucanie ziaren (zwykle soi) i śpiewanie "oni wa soto, fuku wa uchi!", czyli "precz z demonami, witaj szczęście!". Według tradycyjnych wierzeń rzucanie ziaren ma wypędzić demonów i pozwolić szczęściu wejść do życia i rodziny człowieka.

 

11.02 - KENKOKU KINEN BI - Dzień Powstania Narodu


Dawniej KIGENSETSU. W 1872, Rząd Meiji uznał dzień 11 lutego 660 roku p.n.e., jako dzień wstąpienia na tron pierwszego Cesarza Jinmu. Jest to jedno z czterech najważniejszych świąt japońskich. Tego dnia ludzie okazują swój patriotyzm wywieszając flagi i śpiewając pieśni patriotyczne.

 

03.03 - HINA MATSURI - Festiwal Lalek


Święto zwane także dawniej Świętem Kwitnących Brzoskwiń, z wagi na porę kiedy się odbywało (początek wiosny). Tego dnia wystawiane są lalki ubrane w stroje z epoki Heian, przedstawiające Cesarza i Cesarzową oraz ich dwór.

 

20.03 - SHUNBUN NO HI / HIGAN NO CHUNICHI - Wiosenne Zrównanie Dnia z Nocą


Tak samo jak Jesienne Zrównanie Dnia z Nocą, to święto jest jednym z największych Japońskich Świąt Narodowych. Według kalendarza buddyjskiego, to zrównanie jest także zwane Higan no ChuNichi, tak samo jak jesienne. W okolicach tego dnia większość ludzi odwiedza groby swoich przodków. "Atsusa samusa mo Higan made" ("Ciepło i zimno trwają tylko do Higan") - powiedzenie japońskie.

 

08.04 - HANA MATSURI - Festiwal Kwiatów


Bardziej znany jako Festiwal Kwitnących Wiśni. Z tej okazji w całej Japonii organizuje się pikniki i przyjęcia, podczas których podziwia się kwitnące wiśnie - Sakura.

 

29.04 - MIDORI NO HI - Dzień Zieleni


Nazwa ta używana jest od 1989, dawniej był to dzień urodzin Cesarza Showa. Po jego śmierci postanowiono podtrzymać to święto, lecz w zmienionej formie. W związku z tym, że cesarz kochał florę i nawet pisał książki o roślinach i zwierzętach morskich, postanowiono dzień ten nazwać Dniem Zieleni. W dniu tym na terenie całej Japonii mają miejsce różnego rodzaju wydarzenia, których celem jest zbliżenie się ludzi do natury. Dzień ten jest też początkiem tzw. Złotego Tygodnia.

 

03.05 - KENPOU KINEN BI - Święto Konstytucji


Jest to święto nowej Japońskiej Konstytucji, ustanowionej po Drugiej Wojnie Światowej. Zastąpiła ona starą Konstytucję Meiji. Zmieniono status Cesarza oraz dodano sławny Artykuł Dziewiąty, mówiący, że Japonia nie będzie używała broni do rozstrzygania międzynarodowych konfliktów.

 

05.03 - KODOMO NO HI - Dzień Dziecka (święto chłopców)


To święto oparte jest na chińskiej tradycji wypędzania złych duchów. Później święto to stało się Świętem Chłopców (Tango no Sekku), na cześć ich zdrowia. Po wojnie w 1948 roku stało się narodowym świętem chłopców i dziewcząt. Rodziny mające potomków męskich, przed swoimi domami wieszają wielkie papierowe sylwetki karpi koinobori. Karp został wybrany gdyż zgodnie ze starą chińską legendą w nagrodę za przepłynięcie w górę rzeki został przemieniony w złotego smoka. Ryby te są symbolem siły i sukcesu. Wewnątrz domu często są ustawiane figurki sławnych wojowników i bohaterów. Tradycyjną potrawą w ten dzień są ciastka ryżowe owinięte w dębowy liść zwane kashiwamochi oraz ciastka ryżowe owinięte w liście bambusa - chimaki.

 

11.05 - HAHA NO HI - Dzień Matki

 

15.06 - CHICHI NO HI - Dzień Ojca (3 niedziela czerwca)

 

07.07 - TANABATA - Festiwal Gwiazd


Dawno temu Bóg Nieba miał córkę imieniem Orihime (czyli "tkaczka" - gwiazda Wega). Codziennie tkała ona dla ojca nową szatę na krosnie zwanym tanahata. Pewnego dnia Orihime poznała pięknego młodzieńca o imieniu Kengyu (co znaczy "pastuch" - gwiazda Altair), który opiekował się stadem krów. Młodzi od pierwszego wejrzenia zakochali się w sobie i całkowicie zapomnieli o swojej pracy. Bóg bardzo się pogniewał i za karę rozdzielił ich Ama no kawa (Droga Mleczna). Jednak widząc wielką rozpacz córki zlitował się i pozwolił spotykać się im raz do roku, w nocy 7 lipca (od tego czasu liczba 7 jest liczbą szczęśliwą). Jeżeli jednak tego dnia pada to Amano-kawa wzbiera i nie pozwala się kochankom spotkać. Podczas Tanabata, ludzie piszą na małych, różnokolorowych karteczkach romantyczne życzenia, zwane tanazaku i wieszają je na gałęziach bambusa.

 

21.07 - UMI NO HI - Dzień Morza


Nowe święto - zostało wprowadzone do kalendarza japońskiego jako święto narodowe w 1996 roku. Święto to, obchodzone 20 lipca, upamiętnia powrót cesarza do portu w Yokohamie w 1876 roku z wyprawy do Północnej Japonii.

FESTIWAL POKOJU (6 VIII) - święto poświęcone pamięci ofiar wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 roku. Uroczystość rozpoczyna się w Parku Pokoju. Składane są tam wieńce i odczytywana zostaje deklaracja pokoju. O godzinie 815 rozbrzmiewają dzwony i syreny, a japończycy śpiewają pieśń pokoju. Wieczorem na morze puszczane są białe lampiony.

 

15.08 - SHUUSENKINEN BI - Rocznica Zakończenia Wojny

 

15.09 - KEIROU NO HI - Dzień Szacunku dla Starszych


To narodowe święto obchodzone jest na cześć ludzi starszych. Jeśli ktoś kończy sześćdziesiąt lat to oznacza to dla niego nie tylko zaawansowany wiek, ale i także zakończenie cyklu zodiaku (12 znaków zodiaku zwierzęcych i 10 podstawowych). Dzisiaj, kiedy ludzie żyją dłużej, ważne są także 70-te urodziny. W wielu miastach przygotowywane są podarunki dla mieszkańców, którzy skończyli już 70 lat. W okolicach Tokyo żyje aktualnie około 2000 ludzi w wieku powyżej 100 lat. Ponad 80% z nich to kobiety. Najstarsza jest 113-letnia kobieta.

 

23.09 - SHUBUN NO HI / HIGAN NO CHUNICHI - Jesienne Zrównanie Dnia z Nocą.


To święto narodowe występuje także wiosną, podczas zrównania dnia z nocą. Tak samo jak wiosną ludzie odwiedzają groby swoich bliskich.

 

13.10 - TAIKU NO HI - Dzień Sportu dla Zdrowia


Jest to święto dla uczczenia pierwszej olimpiady na ziemi azjatyckiej (14-go października otwarto Igrzyska Olimpijskie w Tokyo w 1964). Olimpiada ta bardzo pomogła japońskiemu przemysłowi w szybkim rozwijaniu się. Tego dnia w wielu miastach i miasteczkach organizuje się festyny, na których można zobaczyć takie konkurencje jak np. "bieg trzech nóg". Początkowo święto obchodzono 10 października, ale w 2000 roku przeniesiono obchody na drugi poniedziałek października.

 

03.11 - BUNKA NO HI - Dzień Kultury


Dawniej obchodzony jako dzień urodzin Cesarza Meiji (pradziadka obecnego Cesarza). Przemianowany na Dzień Kultury po okresie jego panowania. Tego dnia rząd japoński przyznaje Bunka Kunsho (najwyższe odznaczenie dla zasłużonych dla japońskiej kultury). Tego dnia także szkoły wyższe i uniwersytety organizują akademie i pokazy swoich przedsięwzięć.

 

15.11 - SHICHI GO SAN - Święto dzieci 7, 5 i 3-letnich


Shichi, go i san znaczą dokładnie: siedem, pięć i trzy. Jest to święto 3-letnich dziewczynek, 5-letnich chłopców oraz 7-letnich dziewczynek. W Japonii wiek liczy się inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Kiedy dziecko się rodzi, uznaje się, że ma jeden rok. Uważa się, że właśnie w tym wieku ciało najlepiej się rozwija. Tego dnia rodzice idą z dziećmi do świątyni by modlić się o ich zdrowie. Dzieci dostają też w torebkach z wizerunkami żółwia i żurawia cukierki zwane chitose-ame "(tysiącletnie cukierki"). Cukierki te są bardzo długie, szerokości ok. 1.5 cm i bardzo słodkie.

 

23.11 - KINROU KANSHA NO HI - Dzień Dziękczynienia za Pracę


Dawniej święto shintoistyczne, Niinamesai, co można przetłumaczyć jako święto plonów. Pierwsze wzmianki o tym święcie pochodzą z Kroniki Japońskiej Nihon Shoki datowanej na 720 rok, w której zapisane jest, że w listopadzie 678 roku odbyło się święto Niinamesai. Świętem narodowym dzień 23-ego listopada uznany został dopiero w erze Meiji (1868 - 1912). Obecnie dzień podziękowań dla pracowników za ich ciężką pracę przez cały rok.

 

23.12 - TENNOU TANJOU BI - Urodziny Cesarza Akihito

Święto Narodowe a przy okazji obchodzone są urodziny obecnego cesarza Japonii - Tenna Akihity. Teraz przedstawię wam króciutki życiorysik jego: Akihito cesarz, właściwie Akihito Tsuyu -no Miya. Urodził się1993 r. Syn Hirohito. Po śmierci ojca w 1989 został 125 cesarzem Japonii (dynastia panująca od 2600 lat). Skończył studia ekonomiczne i nauki polityczne na uniwersytecie w Tokio (jest pierwszym w historii Japonii cesarzem, który studiował na uniwersytecie w Tokio). Z jego wstąpieniem na tron rozpoczęła się epoka władców Hesi (wszechobejmujący pokój).