Autor referatu: DawSolo

Data: 05.01.2008

 

Źródło:

Wikipedia.pl

 

 

 

Rozwój dawnej Japonii.

Polityka, kto rządził, kto zdradzał, wojsko i konflikty

 

 

 

 

Państwo japońskie powstało w wyniku związku plemiennego, którego następstwem było powstanie królestwa Yamato, mieszczącego się na wyspie Honsiu. Powstanie królestwa szacuje się na początki VII w. pne. Pierwszym władcą królestwa był Jimmu. Yamato pod koniec IV w. ne. objęło północne Kiusiu oraz część południową Korei. Japonia od samego początku była pod wpływami chińskimi. To właśnie z Chin Japończycy przyjęli religię, kulturę oraz pismo. W połowie VI w. Japonia utraciła prowincję koreańską. Rodzimą religią Japończyków nie jest buddyzm, a Shinto. Dopiero pod koniec VI w. buddyzm stawał się coraz bardziej popularną religią. W 794 roku stolicą cesarstwa zostało Heian-kyo, dzisiaj mieści się tam Kioto.  Wkrótce Japonia została odizolowana od reszty świata. Ród Fujiwara sprawował władzę w X i XI w. Powstaje klasa rycerzy feudalnych. Samurajów. Byli oni posłuszni panom feudalnym.   W roku 1292 siogun Yoritomo z rodu Minamoto utworzył bakufu. Jest to system feudalnej administracji wojskowej. Dzięki temu cesarze tracili władzę przez siogunów stojących na czele państwa. Centrum dowodzenia Yoritomo była Kamakura.

 

Kamakura upadł podczas ataków Mongołów na Japonię. Mongołowie dwukrotnie próbowali dokonać inwazji na Japonię. Flota agresorów wyruszająca z Korei w 1274 i 1281 roku została rozproszona przez tajfun kamikaze. Konflikty zrujnowały finansowo siogunów. Po roku 1333 jeden z rodów podbił Kamakurę. Zdarzenie to zapoczątkowało okres wojen feudalnych. Konflikt zakończył się po ustanowieniu przez nowego cesarza siogunami rodu Ashikaga, ze stolicą w Muromachi (Kioto).

 

VI wiek to lata, w których na japońskich ziemiach postawili stopę Europejczycy. W 1542 roku Portugalczycy przedstawili Japończykom europejskie wynalazki. Największe wrażenie na tubylców zrobiła broń palna, muszkiety. Azjaci zaczęli interesować się religią Europejczyków, chrześcijaństwem. Japonię, która została swego czasu rozbita na księstwa feudalne (wszystkie walczące ze sobą) próbował zjednoczyć chrześcijanin Oda Nobunaga, który w 1573 objął władzę. Nobunaga żył w latach 1536-1582.

 

Następcą Nobunagi stał się Toyotomi Hideyoshi (1536-1598). Swoją stolicą uczynił w roku 1587, portowe miasto Nagasaki. Jakiś czas później coraz częściej do Japonii przypływały statki z Europy, głównie z Hiszpanii, Portugalii i Holandii.

 

Kolejnym władczą był Tokugawa Ieyasu (1543-1616). Kontynuował on jednoczenie kraju. Założył dynastię shogunów rodu Tokugawa. Rządzili oni od 1603 do 1867 roku. Ieyasu był zaniepokojony tym co działo się w Japonii. Japończycy coraz częściej przechodzili na religię chrześcijańską. W roku 1636 kontakty z kupcami z Europy i misjonarzami zostały zakazane, Japończycy wierzący w chrześcijaństwo byli prześladowani. Zarządzono izolację Japonii od wpływów europejskich. Jedynym otwartym portem zostało Nagasaki.

 

Naciski ze strony Zachodu, niecierpliwy charakter rządów szogunatu, kryzysy ekonomiczne i społeczne, bunty. Wszystko to doprowadziło do przełamania szczelnej bariery, którą była izolacja. W połowie IX wieku Matthew Perry, komandor marynarki wojennej USA przybył do Japonii i zakotwiczył swoje okręty w zatoce Yedo. Japończycy nazwali je 'czarnymi'. Goście z USA przybyli ponownie na początku 1854 roku i wymusili traktat łamiący jej izolację. Japonia wyraziła zgodę na wolny handel oraz nawiązała stosunki dyplomatyczne z Amerykanami. Japończycy jednak nadal wystrzegali się przed ingerencją obcych. Zniesmaczeni sytuacją Europejczycy próbowali wymusić większe wpływy na Japończyków. Flota francusko-brytyjska ostrzelała japońskie porty, brytyjska armada zakotwiczyła w okolicach Kobe w 1866 roku. Jakiś czas później cesarz Japonii Mutsuhito otworzył granice. W 1867 roku zlikwidowano szogunat Tokugawy. Rok później ogłoszono restaurację władzy cesarskiej. Okres władzy Mutsushito nazwano epoką Meiji. Cesarz zniósł feudalizm, zakończył klasę samurajów, rozpoczął okres uprzemysłowienia oraz modernizacji.

W roku 1889 ustanowiono konstytucję. Do roku 1945 ustawa zachowała boski kult cesarza i dawała mu nieograniczone uprawnienia.

 

W roku 1879 Japończycy walczyli z Chińczykami o Wyspy Nansei. Japończycy wyszli z tej wojny zwycięsko. Zgodnie z traktatem pokojowym z 1895 Chiny oddały Japonii Tajwan.  Kolejnym, wielkim konfliktem była wojna rosyjsko-japońska. Toczyła się ona w latach 1904-1905. Japonia i z niej wyszła zwycięsko.